5 порад щодо покращення кредитної історії
Уявіть ситуацію, коли вас раптом прямо в розпал відпусток не випустили за кордон, куди ви зібралися всією родиною. Або, що ще гірше, ви не пройшли перевірку служби безпеки компанії – потенційного роботодавця і не отримали роботу своєї мрії. А потім раптом ви отримали відмову з вашого банку у видачі позики, і залишилися без нового гаджета або – о жах! – без нового автомобіля. Чорна смуга – скажете ви. Погана кредитна історія – відповімо ми.
За кордоном кредитна історія має ще більше значення. Вам можуть відмовити в оренді квартири, в підключенні газу або світла, якщо в минулому ви кредитний «пустун».
Кредитна історія – будемо знайомі!
Кредитна історія – це історія про те, наскільки дисципліновано позичальник виплачував взяті кредити. У ній містяться всі деталі про те, коли, де і які позики він брав і як виконував умови кредитного договору. У нашій країні така інформація зберігається в спеціальній організації – українському бюро кредитних історій (УБКІ). Дані кредитних історій, в першу чергу, запитують кредитні установи (банки, кредитні організації) для того, щоб оцінити надійність і кредитоспроможність позичальника. Ваш профайл, як позичальника, аналізують в банку або кредитній компанії, щоб розуміти, з ким в майбутньому мати справу і чи можна дати вам грошей у борг. Все, як і в житті, тільки набагато серйозніше. Знайомий, який позичив грошей у кризу і банк – це різний рівень кредиторів і різний рівень відповідальності.
А чи знаєте ви, що кредитну історію можна вважати зіпсованою з того моменту, коли позичальник вперше халатно поставився до термінів погашення? Причому, все одно, на що був узятий кредит – на чайник або на нову квартиру. А якщо ж позичальник вирішив, що «саме минеться» і довів ситуацію до авралу, тоді банк найчастіше продає його борг колекторам. В такому випадку виправлення ситуації стає вже завданням із зірочкою.
Кредитна історія може бути хорошою, поганою (кажучи професійною мовою – позитивна і негативна), і чистою (не брав кредити, не відкривав кредитки).
Довіряй але перевіряй. Ведіть записи по оплатах самостійно. У разі розбіжності з даними Бюро, у вас будуть підстави їх оскаржити.
Паніка відміняється
Якщо ви потрапили в категорію «неблагонадійних позичальників» і тепер прагнете виправити ситуацію, ось кілька порад, як це можна зробити.
Порада 1. Для початку перевірте свою КІ на сайті Бюро кредитних історій. Це можна зробити за допомогою програми “Кредитна історія”. Встановіть її на свій смартфон, скачавши з Play Market або App Store. Також вам у допомогу Privat24.
Порада 2. Далі максимально оперативно погасіть прострочену позику, якщо така є.
Порада 3. Дотримуйтеся дисципліни погашення поточних кредитів. Це стосується і кредитів готівкою, і розстрочки, і платежів за кредитними картками.
Порада 4. Можна реструктуризувати борг, звернувшись в кредитну організацію, яка продає даний вид послуг. Так ви зможете виплатити борг частинами за оптимальний для вас період часу.
Порада 5. Оформіть мікрокредит. Це просто чарівна паличка для виправлення ситуації. Мікропозики часто передбачають більш прості умови оформлення, і більш високу ймовірність, що рішення буде позитивним. Термін таких позик, як правило, невеликий, і якщо регулярно і в повному обсязі погашати мікрокредити, то вже через якийсь час людина зможе значно покращити свою зіпсовану кредитну репутацію.
Без вини винні
Справедливості заради хотіли б відзначити і навіть попередити вас: іноді поганий кредитний рейтинг може бути зовсім не пов’язаним з вашою кредитною дисципліною. Це може статися, якщо позичальник брав кредит в ненадійній кредитній організації, особиста інформація виявилася в руках шахраїв або був некоректно складений сам договір позики. Не потрібно нехтувати ситуацією – звертайтеся в поліцію або в суд. Приводом бити тривогу можуть стати навіть неточності або неактуальна інформація в кредитному досьє. В цьому випадку йдіть прямо в Бюро кредитних історій і вимагайте перевірити і оновити інформацію.
Якщо терміни «піджимають»
Bad news: підвищити кредитний рейтинг прямо завтра не вдасться. На відбілювання репутації може піти якийсь час, можливо, кілька років. Good news: вихід є, адже хто хоче – шукає можливості. Якщо вам терміново знадобилися кошти, а шлейф неблагонадійного позичальника все ще тягнеться за вами, проявіть креативність. Будь-якому кредитору важливо отримати свої гроші. Домовтеся закрити поточні борги в обмін на видалення інформації про прострочення в системі УБКІ. Як правило, кредитні компанії йдуть назустріч, і при цьому сума для погашення нижча сукупної заборгованості.
Як правило, немає безвихідних ситуації в цьому світі. Головне вибрати правильну тактику і йти до своєї мети. Успіхів!